נקודת ציון מזרחית

אז מי שמכיר אותי טוב יודע שאני משתכנז רצח.
עם זאת תמיד העדפתי קוסקוס וקציצות של אמא על-פני גפילטעפיש וקוגל, ואולי האוכל זה הקשר העיקרי שלי עם הפינה המזרחית בנפש שלי.
מאז שהתחלתי ללמוד תורה ברצינות יותר, נמשכתי לניגונים חסידיים ולתורות של חסידות אשכנז ואולי לר’ נחמן הכי הרבה.
אבל הקב”ה יש לו דרכים נסתרות.
איכשהו בטעות הגעתי לעבוד בעמותת כי”ח (כל ישראל חברים). לא ידעתי הרבה על העמותה הזו, גם היום אני לא יודע המון, אבל מה שאני כן יודע זה שעיקר המאמץ זה להגביר את הקול של הפסיקה הספרדית ולעורר ולגלות מחדש את הקול המזרחי בחברה הישראלית.
ובין חוזים לבירורי ארנונה משמימים, אני שומע שיחות וחצאי דיבורים על המזרחיות והפסיקה הספרדית, וכמה שהיא חסרה. ואני מפנים ומהרהר.
אני משתכנז.
במלוא מובן המילה. רוב החברים שלי אשכנזים או משתכנזים, גדלתי בבני עקיבא מרכז, ואמנם נתתי גיחה במכינה קדם צבאית על שם הרב יהודה אשכנזי שבה ראש המכינה היה טוניסאי ואף קידם את המקום המזרחי, אבל עדיין הייתי רחוק מאד. אחרי המכינה הייתי נטוע חזק בישיבת עתניאל, שעל אף שהרב רא”ם הוא בעל חזות מעט מזרחית, קשה לומר שהיה לישיבה איזה קשר למזרחיות (עם זאת הישיבה מראה התקדמות בנושא העלאת המודעות לפסיקה הספרדית ולניגון הספרדי). ולמרות שאני בצבע חום כהה לא היססתי לעלות חזן במנייני קרליבך למיניהם, וכבר בתיכון לעזוב את המנגינות הספרדיות ואת המניינים המזרחיים.
ופתאום אני אוסף לעצמי בפייסבוק חברים שצועקים את הדבר הזה בכל נימי נפשם, ואני אומר – רגע – למה אני לא מרגיש את מה שהם מרגישים? למה רוב החיים שלי הרגשתי שייך ולא חוויתי את הפערים החריפים האלה?
ואז הבנתי, כי אני חי ונושם אשכנזיות, וקורה גם לא פעם שאני מוצא את עצמי מלגלג על הערסים החומים האלה כמו אשכנזי טוב.
כאמור, הקב”ה יודע לגלגל עניינים, והוא גלגל אותי לאומן, דווקא השנה, דווקא בעת הזאת.
כשהגעתי לאומן, התחוור לי דבר מופלא.
רוב האנשים והמניינים באומן הם מניינים של ספרדים? הידעתם??
אז אולי המשיכה שלי ושל המוני המזרחיים לר’ נחמן היא לא מקרית, ואולי כל הדרך הזאת עושה עיקוף וחוזרת לעצמה. ואולי הגיע הזמן להיות בשמחה תמיד, ללמד זכות ולמצוא נקודה טובה כמו מזרחי טוב, ולהפסיק להיות פולני ולדאוג מכל דבר בכבדות ראש קרה ומנוכרת.
מה דעתכם?

נ.ב.
יש חשד שר’ נחמן בכלל אכל מפרום ודג מרוקאי ולא צ’ולנט 🙂

http://www.inn.co.il/News/News.aspx/285836

אני משתכנז רצח