כוח הגדליה

****זהירות ספויילר שבאבניקים!!!!*****

בפרק האחרון של הסדרה גדליה עובר תהליך פנימי חשוב ביותר שעל כולנו ללמוד ממנו – קבלה. כשגדליה מספר לרב אלתר קופר על הבעיה שלו, הוא בטוח שצריך למחוק, להיאבק, להכחיש את היצר. הרב אלתר קופר ברגישות פשוטה שובר עפרון ואומר ‘רצית לשבור את היצר? עכשיו יש לך שניים. תסתכל מסביב לכולם יש את הבעיה הזו’. באותו רגע קורה דבר מאד פשוט ועמוק בנפשו של גדליה, הוא מקבל את עצמו על מגרעותיו, הוא מקבל את החלק הזה בנפש ומפסיק להילחם בו, מפסיק לחשוב שהוא מטרד שצריך להיעלם מעולמו הפנימי.
***
מיד נשאל – רגע, אבל אם הוא מקבל את זה זה אומר שהוא נותן לגיטמציה לדבר שהוא מאמין שאסור!! זה אומר שזה בסדר, ועכשיו הוא לא ירצה לשנות את זה רחמנא ליצלן!!
אז לא. יש הבדל עמוק בין קבלה להסכמה. גדליה הרי לא הסכים עם הפעולות שלדעתו אסורות, הוא לא מאשר אותן. הוא נותן מקום ליצר, נותן לגיטימציה לתחושות והרגשות שפועלות בתוכו. זה בסדר שהדחף הזה נוכח בתוכי.
***
“כִּי כָּל הַדְּבָרִים הֵם עַל הָאָרֶץ כְּמוֹ שֶׁאָנוּ רוֹאִין בְּחוּשׁ, שֶׁהַכּל גָּדֵל מִן הָאָרֶץ וְכָל הַדְּבָרִים וְהַבְּרִיּוֹת הוֹלְכִים וּמֻנָּחִים עַל הָאָרֶץ וְאִי אֶפְשָׁר שֶׁיִּפָּסְקוּ וְיִתְרַחֲקוּ מֵהָאָרֶץ אִם לא עַל יְדֵי כּחַ הַמַּכְרִיחַ הַיְנוּ עַל יְדֵי שֶׁיֵּשׁ מִי שֶׁמַּכְרִיחַ הַדָּבָר וְנוֹטְלוֹ מִמְּקוֹמוֹ מֵהָאָרֶץ, וּמַרְחִיקוֹ מִמֶּנָּה וּכְפִי כּחַ הַמַּכְרִיחַ, כֵּן נִתְרַחֵק הַדָּבָר מֵהָאָרֶץ”.

רבי נחמן מלמד אותנו עיקרון ברזל במציאות ובנפש. כוח המכריח הוא כוח שמתנגד לכוח המשיכה, והוא דורש מאמץ והתנגדות ומאבקים רבים. מתישהו, המאמץ הזה נפסק כי אין אפשרות לנפש לחיות במאמץ תמידי, בסוף מגיע כוח המושך.
“וְאַחַר כָּך כְּשֶׁנִּפְסָק כּחַ הַמַּכְרִיחַ, חוֹזֵר הַדָּבָר לְהָאָרֶץ… כִּי הָאָרֶץ יֵשׁ לָהּ כּחַ הַמּוֹשֵׁך, וּמַמְשֶׁכֶת כָּל הַדְּבָרִים לְעַצְמָהּ…”.

גדליה במשך 11 פרקים עסוק בכוח המכריח מול היצר. מרביץ לו, מכאיב לו, חונק אותו וחובט בו. ובעצם, גדליה מכחיש את עצמו ובשרו. בא הרב אלתר קופר ומושך לגדליה את האדמה תחת רגליו, מאפשר לו לצנוח אל הכוח המושך, הטבעי, הנכון, המכיל והמקבל.
‘אני בסדר’ אומר גדליה לדבורה.
‘אני בסדר’.

Image may contain: 2 people

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.