פרשת וישב והסרט לעבור את הקיר (חנוכה)

מדוע התורה מגלה את מחשבות האחים ומסתירה את מחשבות יוסף?
ומה זה מגלה לנו על חנוכה?
***
יוסף יורד אל הבור, אל המקום הכי חשוך ונטול תקווה שיש. לאורך כל תהליך “ההיפטרות” מיוסף, התורה טורחת לגלות לנו את מחשבות ליבם של האחים, אבל את מחשבות ליבו של יוסף התורה לא טורחת לספר. גם בסיפורים של ר’ נחמן, הדמויות התמימות יותר (למשל, בן המלך מ’מעשה מבן מלך שעשוי מאבנים טובות’, התם מ’מעשה מחכם ותם’, החיגר ב’מעשה’ מחיגר’) כולן מקבלות את המציאות הקשה כפי שהיא ולא מתכחשים לחוויה. הם לא אומרים “אני לא מאמין שזה קורה לי עכשיו, אני רוצה להיות שם, במקום אחר, ונתקעתי פה!”. כך גם יוסף הצדיק מקבל את המציאות שבה הוא נמצא, ובכל נקודה הוא נוכח ומתנהל לפי הכלים שהמציאות מזמנת לו.
***
בתורה קיב’ (שהיא התורה של חנוכה) ר’ נחמן מדבר על החושך שסובב את האדם בזמנים של קושי, שבהם הוא מתקשה למצוא פתחים לצאת מתוך החושך:
“רַק הַכְּסִיל בַּחֹשֶׁך הוֹלֵך (קהֶלֶת ב), וְלא יִרְאֶה הַפְּתָחִים לָצֵאת וְהוּא אָסוּר וְקָשׁוּר שָׁם, וְלא יִתְּנוּ לוֹ לָצֵאת עַד אֲשֶׁר יִזְכֶּה לְדַבֵּר דִּבּוּרֵי אֱמֶת לִפְנֵי ה אֲזַי הַדִּבּוּרִים מְאִירִים וַה אוֹר לוֹ…כִּי הַדִּבּוּרִים הַמְּאִירִים, הַיְנוּ דִּבּוּרֵי אֱמֶת כַּנַּ”ל הֵם מַרְאִין לוֹ הַפֶּתַח”.
היכולת שלי לדבר ‘דיבורים של אמת’, היא היכולת לקבל את המציאות כמו שהיא ולא להיאבק בה, לא להתכחש אליה. בסרט ‘לעבור את הקיר’ הדמות הראשית הולכת בתחילת הסרט לרבנית ומבקשת ממנה שתעזור לה להתחתן, הרבנית שואלת אותה “מה את רוצה?”, והיא אומרת סיסמאות שלא מבטאות את הרצון האמיתי שלה “אני רוצה לשמח את השם”. הרבנית שואלת אותה שוב ושוב “אבל מה את רוצה באמת?”.
בסצנה נוספת בסרט, הגיבורה מגיעה לקבר של רבי נחמן, וכולן מסביבה מתייפחות ומתרגשות במין רוחניות דתית שהיא פשוט לא מצליחה להרגיש. ברגע של כנות עמוקה היא פשוט מתחילה לדבר דיבורים של אמת ואומרת “אני שקרנית, אני לא מרגישה כלום”. באותו רגע משהו בליבה נפתח. בנקודה זו, היכולת שלה לדבר דיבורים של אמת היא דווקא להגיד “אני שקרנית”, כי זו המציאות שבה היא נמצאת. באמת.
***
בתורה רמה’, ר’ נחמן מבדיל בין ‘כוח המכריח’ ל-‘כוח המושך’.
“כָּל הַדְּבָרִים הֵם עַל הָאָרֶץ… וְאִי אֶפְשָׁר שֶׁיִּפָּסְקוּ וְיִתְרַחֲקוּ מֵהָאָרֶץ אִם לא עַל יְדֵי כּחַ הַמַּכְרִיחַ”.
כוח המכריח, הוא הצורך שלנו בלרדוף אחרי תוצאות שאנחנו מצפים להן, לרדוף אחרי כבוד מהסביבה, אחרי זוגיות, אפילו אחרי חוויות רוחניות כמו הגיבורה בסרט. העניין הוא שכוח המכריח הוא מאמץ עילאי ומתיש, שנורא קשה להחזיק לאורך זמן. אם נשהה בכוח המכריח זמן רב, סופו להיפסק.
“כְּשֶׁנִּפְסָק כּחַ הַמַּכְרִיחַ, חוֹזֵר הַדָּבָר לְהָאָרֶץ… כִּי הָאָרֶץ יֵשׁ לָהּ כּחַ הַמּוֹשֵׁך… עַל יְדֵי שִׁפְלוּת”.
כוח המושך, הוא היכולת לקבל את המציאות כפי שהיא ולא להילחם איתה. היא הענווה שמשחררת אותנו מכל הרדיפות, הדחפים וההישגים, שדורשים אישור מבחוץ. לכן כל הנפילות, הן חזרה אל הפשוט, הארצי, הטבעי והפנימי.
***
היכולת של יוסף הצדיק היא להיות בין היתר “יסוד עולם”, היכולת לרדת לעומק השאול ולא לפחד מזה, להסכים להיות בבחינת “נפשי כעפר לכל תהיה”, שהיא בחינת הארץ, בחינת כוח המושך. זה מה שמאפשר לו להפוך את האור לחושך, ולצאת מבור הכלא ולהיות המשנה למלך מצרים.
***
בחנוכה נרצה להוסיף בכל יום נר אחד, אולם בכל יום נסכים להימצא בנקודה שבה אנחנו עומדים בלי לדלג. ביום הראשון נר אחד, וביום השני נר שני. “כִּי אֵין לְאָדָם בְּעוֹלָמוֹ כִּי אִם אוֹתוֹ הַיּוֹם וְאוֹתוֹ הַשָּׁעָה שֶׁעוֹמֵד בּוֹ כִּי יוֹם הַמָּחֳרָת הוּא עוֹלָם אַחֵר לְגַמְרֵי” (שיחות הר”ן רעב).
בכל יום יש לנו נקודת אמת אחרת. אולם, לצד ההסכמה להישאר במקום המיועד לנו היום, עדיין נרצה להוסיף קדושה מחר:
“וּבְכָל יוֹם מוֹסִיף וְהוֹלֵךְ, כִּי אָסוּר לַעֲמֹד עַל מַדְרֵגָה אַחַת, רַק צָרִיךְ לְהוֹסִיף קְדֻשָּׁה בְּנַפְשׁוֹ בְּכָל יוֹם וָיוֹם, וְשֶׁיִּהְיֶה שִׂכְלוֹ מוֹסִיף וְהוֹלֵךְ בְּכָל יוֹם וָיוֹם” (ליקוטי הלכות, חנוכה, א’).

Image may contain: one or more people and closeup

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.