רבי נחמן וסיזיפוס

בהמשך ללב האבן של אתמול. ננסה להמשיך קצת את הקו הזה.
כמו שאמרנו, יש עניין של רבי נחמן ללמד אותנו להפוך את לב האבן ללב בשר. המשמעות הפשוטה היא להוריד את שכבות ההגנה מהלב, להפשיר את הקיפאון ששורר שם, לחזור להרגיש, לבעור, להתגעגע.
**
אחד הסיפורים המפורסמים במיתולוגיה היוונית הוא על סיזיפוס. על סיזיפוס הוטל עונש לגרור סלע ענק במעלה ההר, ובכל פעם שהצליח להעלות אותו, הסלע התגלגל במורד ההר שוב ושוב. משם מגיע הביטוי עבודה סיזיפית. עבודה שוחקת שחוזרת על עצמה ללא תוצאות.

מעשה מאבן גדולה של רבינו, הוא תיקון לסיפור הזה כפי ששמעתי פעם מפרופסור חביבה פדיה.
את לב האבן שלנו אפשר לרפא. זה אולי לוקח זמן, וזו עבודה יומיומית, אבל ההתמדה, כל יום קצת, אומר רבינו, היא הדרך להצלחה בפרוייקט גם אם זה רק נראה סיזיפי וחסר תכלית. זה לא. יש תיקון. זה אפשרי.

הנה הסיפור המופלא.
(הנמשל בסוף גם מצורף לסיפור המקורי)
לילה נפלא❤️🔥

מעשה במלך ששלח את בנו למרחקים ללמוד חכמות, לימים שב הבן לביתו מלומד בחכמות. פעם אחת ציוה המלך על בנו לקחת אבן גדולה, כגון אבן הרחיים, לטלטלה ולהעלותה לעליית הגג. מסתמא לא יכול הבן לטלטל בידיו אבן גדולה כזו והיה מצטער מאוד, שאינו יכול לקיים כיבוד אב ולמלא את רצונו.

עד שהמלך פתח ואמר לו:
כלום יעלה על דעתך שאני אצווה עליך להגביה בידיים אבן גדולה כל כך. ומה גם לטלטלה למעלה? אלא אני נתכוונתי לומר לך שתיקח פטיש חזק ותכה על האבן ותפוצצה לחתיכות קטנות ולאחר כך תוכל להעלותה למעלה.

ואף כאן הנמשל פשוט מאד: השם יתברך ציוה עלינו שנשא לבבנו אל אל בשמים, ולנו לב אבן, ואבן זו גדולה מאוד ואי אפשר כלל לנשאה למעלה. אלא צריך לקחת פטיש, לשבר ולפוצץ את לב האבן כדי שנוכל להרימו למעלה. רק לב נשבר מסוגל להתעורר ולהתרומם. צריך לקחת פטיש ולהכות על הלב. רק לב נשבר יתרומם משפלותו.

(המעשה מובא בספר חיי מוהר”ן תמא)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.